14 lat na rynku | Szeroka oferta do domu i biura | Darmowa dostawa od 300 zł | Rabaty do 40%
Jak działa kominek na biopaliwo? 0
Jak działa kominek na biopaliwo?

Jak działa kominek na biopaliwo?

Łatwe w utrzymaniu, proste w obsłudze, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Te cechy sprawiają, że biokominki nieustannie zyskują na popularności i montowane są nawet w niewielkich mieszkaniach. Większość z nas przynajmniej pobieżnie słyszała o takim rozwiązaniu i w mniejszym lub większym stopniu rozważa jego zakup. Warto więc bliżej zapoznać się ze sposobem funkcjonowania biokominków.

Jak działają biokominki?

Cechą charakterystyczną kominków na biopaliwo jest fakt, iż do opału nie używa się tradycyjnego brykietu lub drewna. Płomień powstaje wyniku spalania ekologicznego, płynnego paliwa wytwarzanego z roślinnych surowców. Takim paliwem jest bezwonny bioetanol – biodegradowalny i kalorycznością przewyższający nawet węgiel kamienny. Już jeden litr takiego paliwa zapewnia nawet do 6 godzin spalania.

Dzięki temu, że w biokominku spalają się opary paliwa, a nie sam płyn, są to urządzenia bardzo bezpieczne. Dodatkowymi zaletami używania kominka na biopaliwo, są:

 

  • bezwonne i bezdymowe spalanie,

  • brak niebezpiecznych produktów ubocznych spalania – to tylko para wodna oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla,

  • brak popiołu oraz osadzającej się na kominku sadzy,

  • brak tłustych osadów na ścianach i meblach,

  • brak substancji szkodliwych dla skóry lub układu oddychania,

  • niewielkie koszty zakupu i montażu.

 

Sprawia to, że biokominek można zamontować wszędzie – oczywiście pod warunkiem, że nasz dom ma sprawny system wentylacji. Nie występują natomiast ograniczenia, jeśli chodzi o architekturę budynku – w zależności od potrzeb, biokominek możemy ulokować dokładnie tam, gdzie chcemy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie biokominka?

Poza kwestiami estetycznymi, przez zakupem kominka na biopaliwo powinniśmy wziąć pod uwagę również kwestie praktyczne, które pozwolą nam użytkować kominek bez przeszkód. Są to:

 

  • Materiały wykonania. Powinny to być bezpieczne, niepalne i wytrzymałe – zazwyczaj szkło oraz stal nierdzewna. W niektórych modelach biokominków tylna ściana wykonana jest z materiałów, które mogą kumulować ciepło, a potem stopniowo oddawać je do otoczenia.

  • Stopień zabudowania. Większość biokominków zabudowana jest z dwóch lub trzech stron – tak jak modele biokominków Infire Inside. Część z nich jednak ma niemal całkowicie otwarte palenisko.

[product id="33636, 33670, 33639"]

 

Ponadto, dobrej jakości biokominek powinien być również wyposażony w dodatkową komorę na biopaliwo, która zapobiega wylewaniu się paliwa i – konsekwencji – nie dopuszcza do tego, by ogień rozprzestrzenił się poza palnik. Oczywiście kwestią niepomijalną jest również wskaźnik poziomu paliwa oraz uchwyt, który pozwoli w bezpieczny sposób wygasić ogień bez kontaktu z nim.

Czy kominki na biopaliwo mają jakieś wady?

Duża mobilność, bezpieczeństwo i szeroki wybór biokominków zdecydowanie przemawiają za wyborem właśnie takich urządzeń. Niemniej one także posiadają wady – choć rzeczywiście nieliczne. Odstraszać może dość wysoka cena biopaliwa, zdecydowanie większa niż tradycyjnego opału. Dodatkowo, nie jest to rozwiązanie dla osób, które chciałyby uczynić z biokominka podstawowe źródło ogrzewania – ich moc jest na to po prostu zbyt mała. Nie takie jest jednak ich główne zadanie i ta wada nie powinna więc przesłaniać wszystkich zalet, które oferują nam kominki na biopaliwo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium