14 lat na rynku | Szeroka oferta do domu i biura | Darmowa dostawa od 300 zł | Rabaty do 40%
Jaki biokominek wybrać? 0
Jaki biokominek wybrać?

 

Jaki biokominek wybrać?

Biokominkiem nazywamy kominek, który zasilany jest paliwem roślinnym – zwanym także bioetanolem. Jest to substancja przyjazna zarówno dla środowiska, jak i dla ludzkiego zdrowia. Biokominki nie produkują też dymu, popiołu, spalin i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu mogą być używane bez dobudowy oddzielnego systemu wentylacyjnego. Przez to możemy ulec złudzeniu, że każdy wybór będzie tym właściwym. Z jednej strony tak, bo każdy model spełni swoje zadanie, a z drugiej – poświęcając odrobinę więcej czasu na wybór tego właściwego, ułatwimy sobie jego późniejsze użytkowanie.

Biokominek wolnostojący, wiszący czy do zabudowy?

Najczęstszym kryterium podziału biokominków jest ich konstrukcja oraz sposób montażu. Najbardziej użytkowe i cieszące się największą popularnością są trzy rodzaje biokominków:

 

  • Biokominki do zabudowy. Ten sposób montażu umożliwia wybór większych rozmiarów biokominka i jego mocy grzewczej. Przez to doskonale sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, wkomponowane po prostu w ścianę lub w meble. Są też wysoko użytkowe, ale nieco mniej dekoracyjne. Choć ich montaż jest relatywnie łatwy, to trzeba pamiętać, że wiążą się z dodatkowymi kosztami wykonania takiej zabudowy. Jednocześnie-ze względu na wytwarzaną przez biokominek temperaturę - mamy dość ograniczone możliwości zagospodarowania pozostałej części zabudowy. Takie kominki lepiej sprawdzają się więc w hotelach, czy salach reprezentacyjnych.

  • Biokominki wolnostojące. Są najbardziej mobilne i dekoracyjne ze wszystkich. W takich modelach ogień widać zwykle z dwóch stron (a czasami nawet i czterech), dzięki czemu mogą stać nawet na środku pomieszczenia. Niestety, zajmują dość dużo przestrzeni, przez co nadają się właściwie tylko do przestronnych pomieszczeń, tarasów lub ogrodów.

  • Biokominki wiszące. Najczęściej wiesza się je po prostu na ścianie w wybranym miejscu. Dzięki temu oszczędzamy i miejsce, i – inaczej niż w przypadku biokominków do zabudowy – także pieniądze. Właśnie takie najlepiej sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach (pamiętajmy, że zabudowa również zabiera miejsce, które nie zawsze możemy spożytkować w inny sposób).

Koniecznie musimy wziąć też pod uwagę stan wentylacji – przed zakupem biokominka sprawdźmy, czy jest ona w pełni sprawna. Choć biokominki nie wydzielają szkodliwych spalin, to problemem może być para wodna. Jej nieodprowadzany nadmiar może osadzać się na ścianach i powodować powstawanie grzybów i pleśni. Ważne jest więc także to, by dobrać moc biokominka do kubatury pomieszczenia. To prawda, że ogromny wiszący biokominek wygląda niezwykle efektownie, ale w tym wypadku lepiej posłuchać swojego zdrowego rozsądku.

Czy warto zwracać uwagę na moc grzewczą biokominka?

Biopaliwo do kominka niestety nie jest tanie, dlatego najczęściej biokominki są po prostu efektowną dekoracją lub używane są do tworzenia przytulnej atmosfery. Doskonale sprawdzą się do dogrzania pomieszczenia, ale raczej nie zastąpią tradycyjnego źródła ciepła i musimy mieć to na uwadze, by uniknąć rozczarowań. Kwestię tę rozważmy więc dopiero na końcu.

Niekiedy warto zainteresować się specjalistycznymi biokominkami grzejnymi – jest to jednak technologia wciąż rozwijana na świecie i nie do końca jeszcze może w pełni zadowolić potrzeby konsumentów.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium